Nedir?

Ülkem Okuyor Nedir?

Ülkem Okuyor, ülkemizdeki kitap okuma oranlarını kalıcı olarak artırmaya çalışan bir sosyal girişimdir. Ülkemizde kişi başı günlük 1 dakikadan daha az süre kitap okunmaktadır. Ancak her gün kişi başı televizyona 3 saat, cep telefonlarına ise 6 saat ayırıyoruz.

Ülkem Okuyor’a abone olan kişiler ayda 2-3 kitap alıyor; bir ya da ikisini adreslerine ücretsiz kargo ile gönderiyoruz, bir tanesini de taşra kütüphanelerine vermek üzere askıya alıyoruz. Taşra kütüphaneleri mülteciler de dahil olmak üzere dezavantajlı grupları topluma dahil etmeyi, onların kültürel kaynaklara ve eğitim olanaklarına erişimlerini sağlamayı amaçlar. Böylece bir nevi askıda kitap uygulamasına imza atıyoruz. Okumak gibi yüce bir eylemi paylaşarak icra ediyoruz. Bunun yanında abonelik paketlerine göre ayda 4 kitap özeti abone e-postalarına gönderilir. Aboneliğinizin taşra okullarındaki kütüphanelere tek katkısı kitaplar değil; aboneliğinizle bu kütüphanelerin raf, masa, sandalye, bilgisayar gibi fiziksel ihtiyaçlarına da katkıda bulunacaksınız.

Okuma alışkanlığını toplum geneline yaymak için abonelik modelinin yanında, kitap bağışları organize ederek taşra kütüphaneleri kuruyoruz. Her abonelik kutusu için bir kitap taşra kütüphanelerine gidiyor. Ek bağışlarla da harika koleksiyonlar oluşturuyoruz. Böylece kaynaklara erişimdeki eşitsizliği bir nebze azaltmayı hedefliyoruz.

Çevreye de kayıtsız değiliz. Doğadan aldıklarımızı borç biliyoruz. Her 3 aylık abonelik paketi için, abonelerimizin adına birer ağaç dikiyoruz.

Amacımız sağladığımız sosyal faydaları maksimize edecek, sürdürülebilir bir yapıya kavuşmaktır. Bunun için durmadan çalışıyoruz. Siz de abone olarak veya gönüllü olup çalışmalarımıza katılarak bize bu yolda destek olabilirsiniz.

5 Yıllık Hedeflerimiz

El ele verdiğimizde, bu hedeflere ulaşmamız işten bile değildir. Bu yüce amaçlara, el ele ulaşacağız.

140 BinKitap
120Taşra Kütüphanesi
30 DakikaGünlük Okuma
20 BinAğaç

Bugün kendinizedoğayatopluma bir iyilik yapmak ister misiniz?

Okuma Alışkanlığı

Ülkem Okuyor sosyal kitap kulübüne abone olarak okumayı hayatının bir parçası haline getirirsin. Sayısız faydası ile okumak, düzenli yapıldığında, seni daha mutlu, huzurlu, dinç ve başarılı yapacaktır. Hayal gücün gelişecek, hiç olmadığın kadar üretken olacaksın. Konuşma ve yazma yeteneklerin de gelişecek. Kendine bu iyiliği çok görme!

Toplumsal Fayda

Ülkemizde 50 bin kişiye 1 kütüphane düşüyor. Üstelik bu oran, kırsal kesimde daha da vahim durumda. Okumak isteyen, iyi eğitim almak isteyen pek çok çocuk maalesef bu heveslerine erişemiyor. Bunun yanında ülkemize sığınan mültecilerin topluma adaptasyonu, eğitim ve kültürel kaynaklardan mahrum kalmaması için taşra kütüphanelerini mülteci yaşam bölgelerinde de kuracağız. böylece hem kendi dillerindeki, hem de Türkçe kaynaklara erişebilecekler. Gelin bize destek olun, hep birlikte kaynaklara erişim sıkıntısı olan bölgelere kütüphaneler kuralım. Kitapların ışığını Türkiye’nin dört bir yanına beraber saçalım.

Çevresel Fayda

Günümüzde şehirleşme inanılmaz bir hızla devam ediyor. Bu da yeşilin git gide azalmasına, var olanların da kentsel alanlarda sıkışmasına neden oluyor. Sürdürülebilir bir dünya için biz de varız. Ülkem Okuyor olarak, abonelerimizin her 3 aylık aboneliği için 1 ağaç dikiyoruz. Böylece doğadan aldığımızı doğaya geri veriyoruz. Karbondioksit salınımını azaltıyor ve çocuklarımıza daha yaşanılabilir bir dünya bırakıyoruz.

    Sepetim